WEEP WAVE: Challenges of the Future [Türkçe & English]

187

Weep Wave is an indie/ post punk/ psych band from Seattle, WA. They say that their lyrics are driven by space, death and existentialist questions. They are pretty loud in a good way, and definitely exiciting to see and watch what they will grow into in the future. They’ll be releasing a new album in 2024 titled Speck, and we have included a preview below for your listening pleasure.

Weep Wave, Seattle WA’dan bir indie/ post punk/ psych grubu. Kendi deyimlerince sözleri uzay, ölüm ve varoluşçu sorulardan esinleniyor. İyi anlamda oldukça gürültülüler ve ileride neye dönüşüyor olacaklarını izlemek kesinlikle heyecan verici. 2024’te yeni bir albüm (Speck) yayımlıyor olacaklar, işte kaçırmak istemeyenleriniz için linki:

Interview in Türkçe (English below)

(Naz) Teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkürler, nasılsınız, son zamanlarda hayat nasıl gidiyor?

(Dylan) Oldukça iyi, yeni albümüzdeki parçaları tamamladık sayılır. Ve sonuçlarla ilgili baya heyecanlıyız!

(Naz) Bence söz yazımı anlamında kendinize has bir tarzınız var. Seçtiğiniz kelimelerin nasıl bir araya geldiğinden ve ilham aldığınız noktalardan, okumayı ya da tüketmeyi sevdiğiniz şeylerden bahsedebilir misiniz?

(Dylan) Sözler aklıma genelde bir şeyler izlerken geliyor, ya da bir başkasının söylediği şeyleri duyduğumda. Bir kenara not alıyorum ve gitarda çaldığım şey ile uyuşup uyuşmadığına bakıyorum. Aslında o kadar okuduğum söylenemez ama filmlerden baya bir şey alıyorum.

(Naz) “Concrete”, Seattle’ın sürekli kentsel dönüşümde olması ile ilgili, ve İstanbul’da yaşayan biri olarak bununla empati yapabiliyorum. Benim bununla ilgili en çok üzüldüğüm şey bu şehirde inşaa ettiğimiz kişisel ve toplumsal hafızamızı kaybediyoruz gibi geliyor. Sizin bu şarkı üzerine çalışırken hisleriniz nasıldı ve zaman içinde değişime uğradılar mı?

(Dylan) Evet bu şarkı şehir ve onun sürekli değişiyor olması hakkında. Kapitalizmle de epey ilgili diyebiliriz, bir şeyleri sadece para için yapma ve bu yolda insanlardan da vazgeçme durumu. Bir şehir her zaman değişebilir ama önemli olan hepimizin paylaşabildiği ve anılarımızda tutabileceği bazı kutsal mekanları koruyor olmak.

(Naz) Şuan için müzik endüstrisinde karşılaştığınız en büyük zorluklar neler?

(Dylan) Her şeyin inanılmaz pahalı olması bir kenara, bugünlerde bir grupta olmak müzik yapmak ve güzel şarkılar üzerinde çalışmaktan ziyade sosyal medya içeriği oluşturmaya dönüştü gibi geliyor.

(Naz) Farklı genreları bir araya getirdğiniz bir tarzınız var, her grup üyesi masaya farklı bir şey mi getiriyor yoksa aşağı yukarı aynı müzik anlayışına sahipsiniz ve onun üzerinde mi çalışıyorsunuz?

(Dylan) Hepimizin geniş bir müzik zevki var. Herhangi bir genreda üretebiliriz, kulağa iyi geldiği sürece işlerin nereye gideceğini görmeye açığız.

(Naz) Yeni bir şeyler üzerine çalışıyor musunuz, neler beklemeliyiz?

(Dylan) Yeni albümden ilk şarkımız 12 Ocak’ta çıkacak. 5 Nisan’da tamamen yayımlanacak olan albüme kadar her ay yeni bir parça paylaşıyor olacağız. Bu albümü plak olarak da çıkaracağımız için epey heyecanlıyız.

(Naz) Çalmayı hayal ettiğiniz bir yer var mı?

(Dylan) Tokyo’da çalmayı çok isterdim.

(Naz) Deneyimlemek için bir post apokaliptik fantazi seçseydiniz bu ne olurdu?

(Dylan) Mad Max tarzı bir evrende iyi olabileceğimi görür gibiyim, arabalarla aram iyidir.

Interview in English

(Naz) Thanks for accepting my offer, how are you, how’s everything going for you recently?

(Dylan) Things have been going good, we just got the finalized tracks from our new album. We’re really excited with the way they came out!

(Naz) I think you have a unique way of expressing yourselves with the lyrics, can you tell us how these words come together? And what are your biggest inspirations, what were the things you used to like to read or consume in any other way?

(Dylan) The lines usually come to me when I’m watching something or hear someone else say it. I’ll write them all down and see if anything fits with what I’m playing on guitar. I honestly don’t read that much but pull a lot from movies.

(Naz) “Concrete” is about Seattle being under construction almost all the time, and as someone who lives in İstanbul I can definetly relate to that. My biggest sadness about this matter is that I think we’re losing our both collective and personal memories built around this city. What were your feelings when you were working on that song and did they change or evolved in time?

(Dylan) Yeah it’s about the city itself and how it’s always changing. It has a lot to do with capitalism too and doing things for the sake of money and selling people out in the process. A city is always going to be changing but it’s important to have those sacred places that we can all share and keep in our memories. 

(Naz) What are the biggest challenges you face with in the music industry right now?

(Dylan) Besides everything being really expensive, it seems like being in a band these days is all about creating content for social media and less about playing music and crafting good songs. 

(Naz) You’re blending in different genres together, does every member bring something different to the table (as in genre or a style) or do you all have the same understanding and taste in music so you just work together on that?

(Dylan) We all have a pretty wide range of music that we listen to. We’re open to making any genre of music. As long as we think the song sounds good, we like to see where things go. 

(Naz) Are you working on anything new, what should we expect?

(Dylan) The first song from our new album comes out on January 12. We’ll be releasing a new song every month until the album comes out on April 5th. We’re excited to be releasing this album on vinyl too.

(Naz) What’s a place you dream about playing at?

(Dylan) I would love to play a show in Tokyo.

(Naz) What kind of a post-apocalypse fantasy you would choose to experience yourselves?

(Dylan) I could see myself doing well in a Mad Max type situation. I’m pretty good with cars. 

Links

Check out Weep Wave’s website, or their social media below:
Facebook
Instagram
Linktree
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *