Türkiye Week Day 2: Godbud – Sermons Of Sands

51

ARTIST: Godbud

EP: ‘Sermons Of Sands’

LABEL: Hexe Music

Written in Türkçe & English by Murat Mrt Seçkin, for Türkiye week.

Türkçe Versiyon (English below)

An gelir durmak, yavaşlamak istersiniz. Bazı ruh hallerini ya da yorumumuzun baş aktörü olan Godbud gibi bazı hikayeleri bir ses kaosunun veya hız yarışının, en güzel solo egosunun içinde yok etmektense tek düze ve akışkan, salınan bir ses örgüsü ile anlatmayı tercih edersiniz. Kendi adıma her daim uzak durduğum virtüozite ve teknik çalma çılgınlığından izole edilmiş hikayeler. 

Godbud aslında hepsi başka başka projelerde de yer alan K.C. , E.S. ve Ö.A’dan oluşuyor. Uzundur Türkiye, İstanbul’da bağımsız ya da yer altı olarak adlandırabileceğimiz sahnelerin gediklileri. Sludge, stoner ve doom bölgelerinde gezinen projelerinin her biri yeni bir tuhaf hikayenin de kısa kitapçığı gibi. 

“Sermons Of Sands” iki şarkıdan oluşan bir anlatı. Eğer Dune seviyorsanız hikaye size de çok yabancı gelmeyecek. Bene Geserit rahibelerinin  Missionaria Protectiva inancından yola çıkarak bize çeşit çeşit hurafeler ile manipüle etmeye çalışıyorlar. Rahibelerin peşinde olduğu Kuizatz Haderah’ı arayışlarına eşlik edecek ilahilere dönüşüyor şarkılar. “Reverend Mothers” ile başlayan yolculuk “Black Arm Of Superstition” ile bir kum abisinde yok oluşa kadar gidiyor. 24 dakikalık bu ağır, yorucu ve yıpratıcı yolculukta çölün sıcağı değil yavaş yavaş kristal kuma gömülüşü, ardından tekrar çıkıp, tekrar yokoluşu yaşıyoruz. Bu sonsuz döngü Godbud’ın aynı zamanda karakteristik imzası diyebiliriz. Tüm şarkıları asla bitmeyecekmişcesine devam ediyor ve aslında bir noktadan sonra ne zaman başladığını bile hatırlayamıyorsunuz. Bu hipnotik deneyimi grubun canlı performanslarında çok daha vurucu yaşadığınızı da belirtmek isterim.

Türkiye’de uzundur var olan ama düşük sahne sayısı ve organizasyon yapmanın hem mental hem de finansal olarak giderek zorlaşmasından kaynaklanan sebeplerle çok adını duyuramayan harika bir doom, stoner ve deneysel metal sahnesi olduğunu söyleyebiliriz. İfade şekli olarak bu soundu seçmekteki en önemli şeylerden biri bence bir yandan da hiyerarşi olarak herhangi bir enstrumanın aşırı şekilde ön plana çıkmaması veya tıpkı punk’ın onlarca yıl önce bize sunduğu o biatsız ve kahramansız grup felsefesini en iyi yansıtan türlerden biri olması olabilir. Yaşadığımız ülkenin fantastik siyasi gerçeklikleri ve dışarıdan bakan neredeyse her turistin “e ne güzel yaşıyorsunuz” isimli tavrına karşı gittikçe ağırlaşan enstruman ve vokallerle derdini anlatmak ya da hiç anlatmamak bana bir çeşit tavır gibi geliyor. 

Godbud bilinçaltına bir şeyler işlemek niyetinde değil. Üstü kapalı hikayelerde anlatmıyor ama bugüne kadar yazdıkları tüm anlatılar bir yandan da aşırı tutuculuğun, gruplaşmanın, yabancılaşmanın ve dışlanmanın hikayeleri olduğundan bir yandan da buralarda ve gittikçe muhafazakarlaşan dünyadaki sıkışmışlığımızın gözde soundtrack’lerinden biri olmaya aday gibi gözüküyor. Bir bakmışsınız çölde bir amacın peşinde ya da uzayı hedef almış başka bir inancın kölesi olarak yol almışsınız.

Sometimes you just want to stop, or slow down. Godbud is the lead actor of some of our moods, sometimes you want to tell stories not in a chaos of voices or in a race and destroy them inside “the most beautiful solo” ego instead you want to tell them with a steady, liquid yet ongoing voices. I prefer to stay away from virtuosity and stories isolated from technical maniac tendencies.

Godbud consists K.C., E.S., Ö.A. which every one of them are also a part of other projects. They go long way back in İstanbul/ Türkiye’s underground or alternative music scene. Each of their projects, which wander through the realms of sludge, stoner and doom, is like a short booklet of a new strange story.

“Sermons Of Sands” is a story containing two songs. If you’re a fan of Dune, then you’re not a stranger from this story. They try to manipulate us with all sorts of superstitions based on the Missionaria Protectiva belief of the Bene Geserit nuns. The songs become hymns to accompany the priestesses’ search for the Khizatz Haderach. The journey that begins with “Reverend Mothers” ends with annihilation in a sand dune with “Black Arm Of Superstition”. In this 24-minute arduous and exhausting journey, we experience not just the heat of the desert but also the slow burial in crystalline sands, emerging again, only to vanish once more. This infinite cycle could be considered Godbud’s characteristic signature. Their songs continue endlessly, making it impossible to remember when they began. I must also note that this hypnotic experience is even more striking during the band’s live performances.

We can say that there exists a wonderful doom, stoner, and experimental metal scene in Türkiye, although it remains relatively unknown due to the limited number of venues and the increasing difficulty of organizing both mentally and financially. One of the most significant aspects in choosing this sound, in my opinion, is that it avoids highlighting any one instrument excessively, much like the egalitarian and anti-heroic ethos punk offered decades ago. Choosing this expression reflects a stance for me, against the increasingly burdensome instruments and vocals in response to our country’s fantastical political realities and the almost patronizing attitude of nearly every tourist asking ‘Isn’t it great living here?’

Godbud doesn’t intend to embed anything into the subconscious. They don’t tell overt stories, yet all their narratives so far seem to be both tales of extreme conservatism, groupism, alienation, and exclusion, as well as likely soundtracks of our increasingly conservative world. Before you know it, you might find yourself pursuing a purpose in the desert or advancing as a slave to another belief aimed at space.

Godbud Instagram

https://www.instagram.com/godbud666?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=ZDNlZDc0MzIxNw

Hexe Music Instagram

https://www.instagram.com/hexe.music?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=ZDNlZDc0MzIxNw==

Godbud Bandcamp

https://godbud420.bandcamp.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *